Rancangan Pengajaran Harian
Matapelajaran
|
: Pendidikan Islam
|
Kelas
|
: 4 Cerdas
|
Hari
|
: Khamis
|
Tarikh
|
: 11 Februari 2012
|
Masa
|
: 9.00 – 9.30 pagi ( 30
minit )
|
Bilangan murid
|
: 30 orang
|
Bidang
|
: Ibadah
|
Tajuk
|
: Rukun Solat
|
Kemahiran
|
: Menyenaraiakan rukun
solat mengikut turutan
|
Pengetahuan sedia ada
|
: Murid tahu cara untuk
melaksanakan solat
|
Objektif
|
: Murid dapat memahami
rukun solat dengan sempurna.
|
Hasil pembelajaran
|
: Di akhir sesi
pembelajaran ini, murid-murid dapat :
Aras 1 : Menyebut pengertian solat dan
rukun solat dengan betul.
Aras 2 : Menyatakan rukun-rukun solat dari
pertama hingga 6
mengikut turutan.
Aras 3 : Menyatakan rukun-rukun solat dari p
hingga 13
mengikut turutan.
|
Kemahiran berfikir
|
: Memahami rukun-rukun
solat
|
Gabung jalin
|
: Jawi- kemahiran jawi,
Akhlak Islamiah
|
Rentasan
|
: Bahasa Melayu, Bahasa
Arab
|
Kaedah
|
: soal jawab,
penerangan, sumbang saran
|
Nilai
|
1. Mesti lakukan rukun
solat mengikut tertib serta tomakninah.
2. Menunaikan solat
dengan betul.
|
ABM
|
: LCD, laptop, video,
skrin tayangan, lembaran kerja
|
Catatan
|
Aktiviti
|
Isi Pelajaran
|
Langkah
|
Nilai :
Beradab
ketika menuntut ilmu
|
·
Guru meminta murid memulakan sesi pelajaran dengan
bacaan doa.
·
Seorang murid diminta untuk mengetuai bacaan doa dan
murid lain mengikut.
|
Doa
belajar
" اللهم
افتح علينا حكمتك و انشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين "
|
Pendahuluan
( 2 minit)
|
Kaedah :
BIG(baca
ikut guru)
ABM : laptop, LCD
Prinsip :
diketahui kepada
belum diketahui
|
1.
Guru menayangkan maksud solat dan rukun solat di skrin
tayangan.
2.
Guru membaca maksud solat dan rukun solat
3.
Murid membaca maksud mengikut kelas, kumpulan dan
individu.
|
Pengertian Solat dan rukun Solat
Soalan :
i. Apakah maksud Solat
ii. Apakah maksud Rukun
Solat
|
Set Induksi
( 3 minit )
|
ABM : laptop, video dan LCD
Kaedah : soal jawab
Prinsip : diketahui
kepada belum diketahui
|
1. Guru
menayangkan video kepada murid-murid.
2. Murid menonton
video yang ditayangkan.
3. Guru bersoal
jawab dengan murid mengenai video tersebut.
4. Murid menjawab
soalan dengan betul dan melibatkan diri secara aktif
5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pengajaran pada hari tersebut.
|
Tayangan
video tentang solat
|
Langkah 1
( 5 minit )
|
Kaedah : Penerangan,
ABM : laptop dan LCD
Prinsip :
mudah kepada susah
|
1. Guru memaparkan
gambar rukun-rukun solat di skrin putih.
2. Guru membaca
rukun-rukun solat mengikut tertib dan murid tumpukan perhatian.
3. Murid-murid
membaca rukun-rukun solat di skrin putih secara kelas dan kumpulan mengikut
tertib.
|
Rukun-rukun
solat
i. Niat
ii. Berdiri tegak.
iii. Takbiratul Ihram
iv. Membaca surah
al-Fatihah pada tiap-tiap rakaat.
v.
Rukuk.
vi. I`tidal
|
Langkah 2
(5 minit )
|
ABM: laptop, LCD, skrin putih
|
1. Guru memaparkan
gambar rukun-rukun solat di skrin putih.
2. Guru membaca
rukun-rukun solat mengikut tertib dan murid tumpukan perhatian.
3. Murid-murid
membaca rukun-rukun solat di skrin putih secara kelas dan kumpulan mengikut
tertib.
|
i. Sujud
ii. Duduk antara
dua sujud
iii. Duduk tasyahud
akhir
iv. Membaca
tasyahud akhir
v.
Membaca selawat ke atas nabi pada tasyahud akhir
vi. Membaca salam
yang pertama
vii. Tertib ertinya
mengikut urutan dalam mengerjakan rukun-rukun tersebut.
|
Langkah 3
( 10 minit )
|
Nilai : beramal daripada pembelajaran.
Kaedah : bermain
ABM: kotak
|
1.
Murid-murid bermain kotak beracun untuk menjawab
soalan.
2.
Pengulangan maksud solat dan rukun solat
3.
Guru bersoal jawab dengan murid tentang rukun-rukun
solat mengikut tertib.
|
Pengertian
solat dan rukun solat
Rukun-rukun
solat mengikut tertib
|
Penutup
( 5 minit )
|
Refleksi
kendiri :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________