Isnin, 11 Ogos 2014

rph rukun solat

Rancangan Pengajaran Harian
Matapelajaran
: Pendidikan Islam
Kelas 
: 4 Cerdas
Hari
: Khamis
Tarikh
: 11 Februari 2012
Masa
: 9.00 – 9.30 pagi ( 30 minit )
Bilangan murid
: 30 orang
Bidang
: Ibadah
Tajuk
: Rukun Solat
Kemahiran
: Menyenaraiakan rukun solat mengikut turutan
Pengetahuan sedia ada
: Murid tahu cara untuk melaksanakan solat

Objektif
: Murid dapat memahami rukun solat dengan sempurna.
Hasil pembelajaran
: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat :
  Aras 1 : Menyebut pengertian solat dan rukun solat dengan betul.
  Aras 2 : Menyatakan rukun-rukun solat dari pertama hingga 6
               mengikut turutan.
  Aras 3 : Menyatakan rukun-rukun solat dari p hingga 13
               mengikut turutan.
Kemahiran berfikir
: Memahami rukun-rukun solat
Gabung jalin
: Jawi- kemahiran jawi, Akhlak Islamiah
Rentasan
: Bahasa Melayu, Bahasa Arab
Kaedah
: soal jawab, penerangan, sumbang saran
Nilai
1.  Mesti lakukan rukun solat mengikut tertib serta tomakninah.
2.  Menunaikan solat dengan betul.
ABM
: LCD, laptop, video, skrin tayangan, lembaran kerja


Catatan
Aktiviti
Isi Pelajaran
Langkah
Nilai :
Beradab ketika menuntut ilmu
·      Guru meminta murid memulakan sesi pelajaran dengan bacaan doa.
·      Seorang murid diminta untuk mengetuai bacaan doa dan murid lain mengikut.

Doa belajar
" اللهم افتح علينا حكمتك و انشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين "
Pendahuluan
( 2 minit)
Kaedah :
BIG(baca ikut guru)

ABM : laptop, LCD

Prinsip : diketahui kepada belum diketahui
1.    Guru menayangkan maksud solat dan rukun solat di skrin tayangan.
2.    Guru membaca maksud solat dan rukun solat
3.    Murid membaca maksud mengikut kelas, kumpulan dan individu.
Pengertian Solat dan rukun Solat

Soalan :
    i.  Apakah maksud Solat
    ii.   Apakah maksud Rukun Solat

Set Induksi
( 3 minit )
 ABM : laptop, video dan LCD

Kaedah : soal jawab

Prinsip : diketahui kepada belum diketahui
1.  Guru menayangkan video kepada murid-murid.  
2.  Murid menonton video yang ditayangkan.
3.  Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video tersebut.
4.  Murid menjawab soalan dengan betul dan melibatkan diri secara aktif
5.   Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pengajaran pada hari tersebut.
Tayangan video tentang solat
Langkah 1
( 5 minit )
Kaedah : Penerangan,

ABM : laptop dan LCD

Prinsip : mudah kepada susah
1.  Guru memaparkan gambar rukun-rukun solat di skrin putih.
2.  Guru membaca rukun-rukun solat mengikut tertib dan murid tumpukan perhatian.
3.  Murid-murid membaca rukun-rukun solat di skrin putih secara kelas dan kumpulan mengikut tertib.  
Rukun-rukun solat
    i.    Niat
   ii.    Berdiri tegak.
  iii.    Takbiratul Ihram
 iv.    Membaca surah al-Fatihah pada tiap-tiap rakaat.
  v.    Rukuk.
 vi.    I`tidal
Langkah 2
(5 minit )
ABM: laptop, LCD, skrin putih
1.  Guru memaparkan gambar rukun-rukun solat di skrin putih.
2.  Guru membaca rukun-rukun solat mengikut tertib dan murid tumpukan perhatian.
3.  Murid-murid membaca rukun-rukun solat di skrin putih secara kelas dan kumpulan mengikut tertib. 
    i.    Sujud
   ii.    Duduk antara dua sujud
  iii.    Duduk tasyahud akhir
 iv.    Membaca tasyahud akhir
  v.    Membaca selawat ke atas nabi pada tasyahud akhir
 vi.    Membaca salam yang pertama
vii.    Tertib ertinya mengikut urutan dalam mengerjakan rukun-rukun tersebut.


Langkah 3
( 10 minit )
Nilai : beramal daripada pembelajaran.

Kaedah : bermain

ABM: kotak

1.    Murid-murid bermain kotak beracun untuk menjawab soalan.
2.    Pengulangan maksud solat dan rukun solat
3.    Guru bersoal jawab dengan murid tentang rukun-rukun solat mengikut tertib.
Pengertian solat dan rukun solat

Rukun-rukun solat mengikut tertib

Penutup
( 5 minit )


Refleksi kendiri : ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tiada ulasan:

Catat Ulasan